HATÓANYAGAI
- A levélben klorofill, karotinoidok, vitaminok (B, C, K, U), triterpének, szterolok, glükökinin, flavanoidok (kvercitin, kempferol, izorhamnetin), aminok (hisztamin, szerotonin, kolin), ásványi anyagok találhatók.
TÖRTÉNETE
- A csalán név ótörök eredetű, a čal- (csap) ige származéka. A tatár kečetkan (csalán) szó a "viszketést okoz, csíp" jelentésű kečet- igéből jött létre. Tudományos nevét (Urtica) égető (uro=égni) csalánszőreiről kapta. Az ókorban a csalánt nemi serketőszerként használták.
- Egyéb elnevezései: csalány, csollán, csohán, csián, csihány, csuján, csanál
ELTERJEDÉSE
- Nedves üde területeken találkozhatunk vele. A tápanyagban gazdag, enyhén meszes talajokat kedveli.
LEÍRÁSA
- Évelő, lágyszárú, kétlaki növény. Hazánkban május végétől szeptemberig virágzik. Négyélű szára 50-150 centiméteresre nő meg. Sötétzöld, keresztes átellenes leveleinek széle fűrészes. A levél alapja szív alakú, csúcsa kihegyezett. A növény szárát és levelét serte- és csalánszőrök borítják. Nőnemű virágai zöldesek, a hímneműek pedig sárgásak.
A gyógynövénytermékre vonatkozó egészségügyi hatások mindegyike szerepel az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) hivatalos jegyzékében, amelyet az EU tagállamai által beküldött tudományos bizonyítékok alapján állítottak össze. A tudományos bizonyítékok értékelése folyamatos, amelyet mi is rendszeresen áttekintünk. Az egészségügyi hatások alatt ismertetett kutatási eredmények és gyógyászati tapasztalatok a gyógynövényre általánosan vagy a hivatkozásokban megjelölt kivonatra vonatkoznak! Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a gyógynövénytermékünk egészségügyi hatásait. A népgyógyászati tapasztalatok bemutatásának célja elsősorban az adott gyógynövény történeti és kulturális szerepének megismertetése. Sem a népgyógyászati alkalmazás, sem a vásárlói vélemények nem tekinthetők orvosi vagy szakértői értékelésnek!