MIÉRT VÁLASSZUK A NATUR TANYA® FERMENTÁLT LAKTÁZ ENZIM TERMÉKET?
Az általunk használt laktáz enzim, nem csupán egy laktáz enzim, hanem a világ egyik vezető (mikrotápanyag és élelmiszerenzim) alapanyaggyártójának, a DSM fejlesztésének eredménye, amely a franciaországi Seclinben kerül előállításra.
A TOLERASE® L LAKTÁZ ENZIMÜNK ELŐÁLLÍTÁSA
A Tolerase® L nyomon követhető, megbízható gyártásból származó, minőségi alapanyag. Ez az enzim készítmény Aspergillus oryzae gombából fermentált laktázt tartalmaz (beta-galaktozidáz). Az enzim készítményt az Aspergillus niger mikroorganizmus merítéses fermentációjával készül. A laktázt kivonják a sejtkultúrából és számos szűrési eljárás során megtisztítják, majd granulálják, amely végül homogén lesz. A mikrogranulálási technológia a szilárd formájú készítmények gyártását könnyíti meg.
A LAKTÁZ ENZIM TÖBB FORRÁSBÓL IS SZÁRMAZHAT, EZEK KÖZÜL NÉHÁNY PÉLDA:
- baktérium (pl.: Bifidobaktériumok)
- élesztő (pl.: Kluyveromyces lactis)
- gomba (pl.: Aspergillus spp.- Aspergillus oryzae)
Az azonos enzimspecifitás ellenére, a laktáz aktivitás optimális hőmérséklete és pH-ja változhat, forrástól függően. A kereskedelmi forgalomban kapható laktáz enzim két csoportba sorolható, attól függően, hogy savas vagy semleges körülmények között aktívak-e.
Általában az élesztő által termelt enzimek SEMLEGESEK, a fonalas gomba eredetűek pedig igen SAVASAK. A semleges laktázok semleges pH-optimumúak, ezért jól alkalmazhatók a tejben lévő laktóz hidrolízisére. A savas közeg azonban az aktivitás gyors vesztéséhez vezet, ami korlátozza az élesztő általi enzim használatát.
(forrás: Enzyme activity of β-galactosidase from Kluyveromyces lactis and Aspergillus oryzae on simulated conditions of human gastrointestinal system).
A TOLERASE® L LAKTÁZ ENZIM ALACSONY PH (SAVAS KÖZEG) MELLETTI AKTIVITÁSA MIATT, KÜLÖNÖSEN HATÉKONNYÁ TESZI. A GYOMOR SAVAS KÖZEGÉVEL SZEMBEN IGENCSAK ELLENÁLLÓ, EZÁLTAL KÖNNYEDÉN EL TUD JUTNI A VÉKONYBÉLBE, AHOL A LAKTÓZ EMÉSZTÉSE TÖRTÉNIK.
AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐKÉNT HASZNÁLT LAKTÁZ ENZIMNEK TÖBB KRITÉRIUMNAK IS MEG KELL FELELNIE:
(1) az enzimnek aktívnak kell lennie a gyomor alacsony pH-értékén (pH 2,5–4);
(2) az enzimnek ellenállónak kell lennie a gyártási folyamatok (pl.: szárítással szemben)
(3) nem lehet érzékeny a proteolitikus (fehérjebontó) degradációra (pl.: ilyenek a pankreatikus proteázoknak), azért, hogy megtartsa ”életképességét” a gyomorban
(forrás: DSM Report, Safety assessment of Tolerase L used as supplement).
TERMÉKÜNKBEN LEVŐ LAKTÁZ ENZIM ÁLTAL KIFEJTETT ENZIMATIKUS REAKCIÓ LÉNYEGÉBEN MEGEGYEZIK AZ EMBERBEN TERMÉSZETESEN JELEN LÉVŐ GASZTROINTESZTINÁLIS LAKTÁZOKÉVAL.
A FENTI INFORMÁCIÓK FIGYELMBE VÉTELÉVEL ESETT A VÁLASZTÁSUNK AZ ASPERGILLUS ORYZAE-BÓL SZÁRMAZÓ LAKTÁZ ENZIMRE.
A bakteriális laktáz enzim pH optimuma ~7, az élesztő eredetűé 6. A Natur Tanya® FERMENTÁLT LAKTÁZ ENZIM Aspergillus oryzae forrásból származó laktáz enzimet tartalmaz, amelynek pH optimuma alacsonyabb a többi forrással összehasonlítva, hőmérsékleti optimuma 55°C, ez azt jelenti, hogy hőstabilabb is.
(forrás: Park Y, Santi M, Pastore G (1979) Production and characterization of β-galactosidase from Aspergillus oryzae. J Food Sci 44(1):100–103)
A laktáz enzim (aspergillus oryzae-ból származó) aktivitása 55°C felett szignifikánsan csökkenhet, ezért nem ajánlott túl meleg italba porítva elkeverve fogyasztani, illetve olyan folyadékban elkeverni, amit utána mikrohullámú sütőbe tennénk.
(forrás: Park Y, Santi M, Pastore G (1979) Production and characterization of β-galactosidase from Aspergillus oryzae. J Food Sci 44(1):100–103)
MI AZ A LAKTÓZ (TEJCUKOR)?
A laktóz (tejcukor), a szénhidrátok közé tartozó diszacharid, két egyszerű cukorból (monoszacharid) épül fel, glükózból és galaktózból. A külső forrásból (táplálkozással) elfogyasztott laktóz emésztése fiziológiásan a vékonybélben történik, ahol a laktáz enzim egyszerű cukrokká bontja, amelyek így már fel tudnak szívódni.
(forrás: Dr. Szűcs Viktória (szerk.), 2020: Laktózmentes élelmiszerek, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara).
Vízben oldható, de kevésbé oldékony, mint a glükóz vagy fruktóz. Sokkal kevésbé édes, mint a szacharóz.
(forrás: Buzás G. M. (2015). A laktózintoleranciáról: Múlt és jelen - I. rész [Lactose intolerance: past and present. Part 1]. Orvosi hetilap, 156(38), 1532–1539.)
MENNYI LAKTÓZT (TEJCUKROT) TARTALMAZNAK AZ EGYES ÉLELEMISZEREINK?
Élelmiszer megnevezése | Laktóz (tejcukor) tartalom (g/ 100 g) |
Tej (tehén, kecske, juh, humán) | ~5 |
Joghurt, kefir | 4,6 |
Tejföl | 3,8 |
Tejszín (kávé, főző) | 3,9 |
Tehéntúró | 3,7 |
Friss sajtok (ricotta, gomolya) | 3-4 |
Érlelt kemény sajtok | 0-2 |
(forrás: Dr. Rodler I. (szerk.), 2005: Új Tápanyagtáblázat)
MIKOR BESZÉLHETÜNK LAKTÓZINTOLERANCIÁRÓL (TEJCUKOR ÉRZÉKENYSÉGRŐL)?
A laktózintoleranciával vagy másnéven tejcukorérzékenységgel rendelkezők szervezetében nem termelődik annyi laktáz enzim, amennyi az elfogyasztott tejcukor (laktóz) lebontásához elegendő lenne. Tünetei lehetnek a hasi fájdalom, puffadás, fokozott gázképződés, bélkorgás, hasmenés, székrekedés, hányinger, hányás. A panaszok erőssége és az elfogyasztott tejcukor mennyisége nincs arányban egymással: egyes betegeknél kis mennyiségű tejcukor (3 g) jelentős panaszokat okoz, másoknál 1–2 pohár tej tünetmentesen fogyasztható. A laktózintolerancia és a tejfehérjeallergia fogalma és megítélése gyakran keveredik. Szemben a tejfehérjeallergiával, a laktózintolerancia kialakulásában az immunrendszer nem vesz részt.
MILYEN FAJTÁI VANNAK A LAKTÓZINTOLERANCIÁNAK, ÉS MILYEN GYAKORISÁGGAL FORDUL ELŐ?
Primer laktázhiány: veleszületett formája ritka kórkép, csecsemőkorban kerül megállapításra. A késői, felnőttkori formája során, normál vékonybél nyálkahártya mellett a laktáz enzim aktivitása az életkor emelkedésével fokozatosan csökken. Elnevezésével ellentétben már 3-5 éves korban is jelentkezhetnek a tünetek. Az életkor előrehaladtával és az elfogyasztott laktóz mennyiségétől függően a panaszok fokozódhatnak.
Szekunder laktázhiány: azaz a szerzett csökkent tejcukor emésztés, bélbetegségekben alakul ki, hiszen a laktáz enzim a vékonybélben termelődik. Ezen esetekben a mikrobolyhok csúcsi részén levő, külső hatásokra könnyen sérülő laktáz enzim működése csak a károsító tényezők megszűnését követően áll helyre. A károsodás hátterében gyulladásos bélbetegségek, lisztérzékenység, ételallergia, gyógyszerek, besugárzás és kemoterápia hatása is állhat. SIBO esetén is gyakori a másodlagos laktózintolerancia.
MAGYARORSZÁGON A FELNŐTT LAKOSSÁG KÖZEL HARMADÁNÁL JELENTKEZNEK GYOMOR-BÉLRENDSZERI TÜNETEK MINIMÁLIS, ILLETVE KIS MENNYISÉGŰ TEJTERMÉK FOGYASZTÁSA ESETÉN.
forrás: Dr. Szűcs Viktória (szerk.), 2020: Laktózmentes élelmiszerek, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara)
Egy 2014-es kérdőíves felmérésben 15 187 egyénnél a férfiak 9,4%-ában, a nők 12,8%-ában valószínűsítettek laktózintoleranciát: vélhetőleg e módszer alábecsüli a betegség prevalenciáját.
(forrás: Bajor, J.: Estimation of lactose intolerance in the Hungarian population, possible consequences of nutritional changes. [Laktóz intolerancia felmérése a magyar lakosság körében, a táplálkozás megváltoztatásának lehetséges következményei.] Magyar Gasztroenterológiai Társaság 57. Nagygyűlése, Siófok, 2015, Abstract, 9/93. [Hungarian]
A LAKTÓZÉRZÉKENYSÉG (LAKTÓZINTOLERANCIA) KIMUTATÁSA
A mindennapos gyakorlatban a laktázhiányt leggyakrabban hidrogén kilégzési teszttel állapítják meg. A laktózintolerancia esetén a bél lumenében levő laktóz bakteriális fermentációja hidrogéngáz képződésével jár, amit speciális hidrogéndetektor segítségével mérnek.
(forrás: Dr. Szűcs Viktória (szerk.), 2020: Laktózmentes élelmiszerek, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara)
Habár a szakirodalomban a legpontosabbnak az 50 mg laktózterhelést tartják, a hazai szakmai protokoll a 20 grammos tesztet javasolja.
(forrás: Buzás G. M. (2015). A laktózintoleranciáról: Múlt és jelen - I. rész [Lactose intolerance: past and present. Part 1]. Orvosi hetilap, 156(38), 1532–1539.)
MIT JELENT AZ FCCU (FOOD CHEMICAL KÓDEX SZERINTI LAKTÁZ ENZIM EGYSÉG)?
Az FCCU egység, az enzimaktivitás mérőszáma, azaz a laktáz enzim aktivitásának a mérőszáma.
A laktáz enzim mg-ra megadott mennyiségi leírása önmagában nem elegendő, mert nem lehet pontosan tudni, hogy mennyi laktóz (tejcukor) lebontására képes az előírt laktáz enzim tartalom.
A NATUR TANYA® FERMENTÁLT LAKTÁZ ENZIM 1 RÁGÓTABLETTÁBAN 4500 FCCU LAKTÁZ EZIM EGYSÉGET TARTALMAZ, AMELY MEGKÖZELÍTŐLEG 10 G TEJCUKOR (LAKTÓZ) LEBONTÁSÁRA ELEGENDŐ, EZ 2 DL TEHÉNTEJNEK MEGFELELŐ MENNYISÉGET JELENT.
A Natur Tanya® FERMENTÁLT LAKTÁZ ENZIM független, akkreditált laborban bevizsgált készítmény, minden esetben MEGFELEL AZ EURÓPAI UNIÓS EGYSÉGES SZABÁLYOZÁSNAK, a határértékek alatt marad, ezért lisztérzékenység (cöliákia) és laktózintolerancia esetén is alkalmazható.
A gluténmentességre vonatkozó jelenleg érvényben levő határértéknek nemhogy megfelel a termék gluténtartalma, hanem FELE annak, kimutatási határ alatt van. De ha ez nem lenne elég, a laktóztartalom TIZEDE a vonatkozó határértéknek, számszerűsítve ez
- Laktóztartalom alkalmazott vizsgálati módszer: Megazyme K-LOLAC (2018)
- Gluténtartalom alkalmazott vizsgálati módszer: RIDASCREEN®FAST Gliadin R7002 (2018)
A termék hosszú távú alkalmazása is biztonságos. A termék gyártója a Jó Gyártási Gyakorlat (GMP) irányelveinek megfelelő, illetve ISO 9001:2015 rendszer szerint tanúsított élelmiszerbiztonsági rendszert tart fenn.
Összetevők: tömegnövelő szerek (szorbit, mikrokristályos cellulóz), mikrogranulált Tolerase® L laktáz enzim készítmény [maltodextrin, laktáz enzim (béta-galaktozidáz- Aspergillus oryzae forrásból)], nátrium-klorid (só)], csomósodást gátló anyag (zsírsavak magnéziumsói). *5 rágótablettára vonatkoztatva
Adagolási javaslat: Napi 1-5 rágótabletta, lehetőleg közvetlenül étkezés előtt elrágva vagy bő vízzel lenyelve. A laktáz enzimet minden laktóztartalmú étkezéshez javasolt fogyasztani. A laktáz szupplementáció adagjának megváltoztatására lehet szükség, a laktóztartalmú élelmiszerek fogyasztásától és az egyéni érzékenységtől függően.
Hatóanyag a napi adagban | 1 rágótablettában | 5 rágótablettában |
Tolerase® L laktáz enzim | 4500 FCCU** (18,4 mg) | 22500 FCCU** (92 mg) |
**FCCU: (Food Chemical Codex Unit), Food Chemical Codex szerinti laktáz enzim egység
Laktóztartalom: < 0,1 g/100 g.
Tolerase® L is a trademark of DSM. www.qualityforlife.com
Tárolás: Száraz, hűvös helyen, gyermekek elől elzárva tartandó! Fontos megjegyezni, hogy a laktáz enzim igencsak hőérzékeny, 55-60 °C felett jelentősen csökkenhet az aktivitása, ezért fontos, hogy szobahőmérsékleten tároljuk (hűtést nem igényel), és véletlenül se oldjuk fel a készítményt forró teában vagy kávéban, hanem étkezést megelőzően közvetlenül alkalmazzuk.
Figyelmeztetés: Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl! Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot!
- A termék vérhígítók melletti alkalmazásával kapcsolatban konzultáljon kezelőorvosával.
- A termék 3 éves kortól alkalmazható
- A termék alkalmazható cukorbetegség esetén.
- A termék terhesség, és szoptatás időszakában történő alkalmazásával kapcsolatban konzultáljon kezelőorvosával.
- A laktózintolerancia mértéke változhat, ezért javasolt szakembertől tanácsot kérni a laktáz enzim táplálkozásban betöltött szerepéről
- OGYÉI ny.sz: 27906/2021